Coaching je trening životnih veština, proces usavršavanja životnih veština i razvijanja potencijala osobe u bilo kojoj oblasti života. Namenjen je onima koji žele da napreduju, da još više razviju sopstvene potencijale i povećaju efikasnost. Coaching je trening za povećanje sposobnosti za ljubav i rad. Treniranje životnih veština se može sprovoditi u svim bitnim oblastima života, i u svim uzrastima.
Mogu se usavršavati: socijalne veštine, veštine organizacije života, veštine rukovođenja, veštine vladanja stresom, veštine pregovaranja, prodaje, veštine uspostavljanja zadovoljavajućih odnosa, veštine prezentovanja sebe i svog rada, veštine koncentracije i postizanja poželjnih mentalno-emotivnih stanja, veštine samoregulacije, veštine kreiranja tima, rada u timu i rukovođenja timom, veštine razrešavanja konflikata, rešavanja problema, upravljanja vremenom, veštine postavljanja ciljeva i kreiranje akcionog plana, veštine motivisanja sebe i drugih…kreiranja efikasne životne strategije. „Coaching“ je usmeren u potpunosti ka rastu i jačanju potencijala i snaga koje će istisnuti mesto neadekvatnih načina funkcionisanja.
Psihodinamski coaching
Psihodinamski coaching je vrsta coachinga koji je zasnovan na dubljem poznavanju psihodinamike, nesvesnih procesa, interakcije i dinamike različitih snaga u okviru ličnosti, nesvesnih ili predsvesnih interakcija između ljudi, u okviru grupe, između grupa… Psihodinamski coaching omogućava coachu da radi i ispod površine, ispod nivoa pojavnog. Većinom se coaching tehnike zasnivaju na takozvanim “soft skills” veštinama (kao što su npr. menadžment vremena, postavljanje ciljeva…), veštinama koje podrazumevaju da je dovoljno pokazati osobi kako se nešto radi i podrazumevaju da nema unutrašnjih, nesvesnih otpora sprovođenju toga u životu. Nerazumevanje nesvesnih otpora promenama čini mnoge “self help” metode i coaching procedure neefikasnim.
O.L.I. Metod je naš “proizvod”, nastao kroz više od dve decenije psihoterapeutske prakse. Koristili smo u svojoj praksi brojne psihoterapijske metode: psihoanalizu, transakcionu analizu, bioenergetiku, geštalt, kognitivno bihejvioralne procedure… Vremena su se menjala, život je postajao sve teži, ljudi koji su nam se obraćali za pomoć imali su sve manje vremena i novca za dugotrajna istraživanja sopstvene ličnosti. Osetili smo da nam je potreban neki metod koji je prilagođen našim uslovima života, našim ljudima. Tako smo počeli da kreiramo O.L.I. Metod.
Osnovni zadatak koji smo postavili sebi je da metod bude efikasan, da proces traje relativno kratko (nekoliko meseci), ali da ne bude “plitak”. Želeli smo metod koji ostavlja trajne pozitivne efekte na kvalitet života osobe koja prođe kroz taj proces. Da bi to bilo moguće, metod je morao da sadrži saznajne procedure kroz koje bi osoba mogla da napravi “poprečni presek” svoje ličnosti, shvati šta želi od života i kako to može da postigne, prepozna one snage u sebi koje ometaju samorealizaciju, otkrije i pojača svoje potencijale, napravi jasan plan-životnu strategiju koja vodi ka ispunjenju postavljenih ciljeva i razvije dovoljno sopstvenu motivaciju, samopouzdanje i volju da radi na ostvarivanju svojih ciljeva.
U klasičnim psihoterapijskim pristupima osoba dođe kod psihoterapeuta i priča o svojim problemima. Postepeno se otvara i korak po korak ide ka dubljem razumevanju sebe. Takva procedura je dobra, i može biti efikasna, ali može i da potraje prilično dugo. Zbog toga smo razvili određene procedure koje vode osobu kroz proces samootkrivanja postavljajući pred nju određene zadatke-upitnike i vežbe koje se rade i van seansi sa psihoterapeutom. Ti O.L.I. protokoli ciljano navode osobu na traženje odgovora na ključna pitanja o sebi i svom životu, zahtevaju da precizno i napismeno napravi poprečni presek svog života i jasno formuliše svoje životne strategije.
Osoba koja prođe kroz O.L.I. Metod u svojim rukama ima jasan i precizan “akcioni plan” za realizaciju svojih životnih ciljeva u svim važnim oblastima života-ljubavi, karijeri, finansijama, roditeljstvu, braku, zdravlju, ličnom razvoju…
N. Jovanović
Inspirativne misli